Addon:Gramps Web/he

From Gramps
Jump to: navigation, search
Gnome-important.png
הראשונים למאמץ את דפדפן גרמפס החלו להתנסות בשימוש בו כבר ברבעון הראשון של 2022

מכיוון שהמייזם נמצא בשלבים מוקדמים, חשוב לזכור ליצור גיבויים לעתים תכופות ובאופן סדיר בעת השימוש בכלי זה עם נתוני 'אמת' באילן־היוחסין.

איור. 1 דפדפן גרמפס ־ צילום מסך

דפדפן גרמפס הוא יישומון מרשתת שפותח על ידי חברי קהילת גרמפס. היישומון נועד לאפשר למשתמשים מורשים, לערוך מידע גנאלוגי בשיתוף, תוך שימוש במסד־הנתונים ואילן־היוחסין של גרמפס.

האם דפדפן גרמפס הוא תוסף מובנה?

לא, דפדפן גרמפס פועל על שרת והגישה אליו מתבצעת דרך דפדפן מרשתת. לכן הוא לא חלק מובנה מתוכנת גרמפס לשולחן עבודה.

דפדפן גרמפס מיועד לשימוש בו־רגעי מוגבל, על ידי מספר מספר משתמשים מאומתים. זה לא נועד בשום אופן להיחשף לגישה ציבורית בלתי מוגבלת במרשתת. (גישה כוללת יותר תדרוש שרת חזק או שירות אירוח יקר.) 'בעל האתר' יכול לייצור חשבונות למשתמשים נוספים, משורת פקודה במסופון או דרך מנשק המרשתת. משתשים חדשים יכולים גם לבצע רישום עצמי ולהמתין לאישור לאחר מכן על ידי 'בעל האתר'.

את השרת ניתן להקים באתר מרוחק, בשירות מתארח, או על כל פסת חומרה שתתחבר לרשת הביתית המקומית. ארכיטקטורות רשת מקומית נתמכות כוללות לא רק x86-64 (מערכות שולחניות), אלא גם מערכות ARM כגון Raspberry Pi, שיכול לשמש כשרת מרשתת זול, אך חזק דיו.

דפדפן גרמפס הוא מייזם נפרד לצד מייזם גרפס העקרי, ומבוסס על בסיס קוד משותף לגרמפס לסביבת שולחן עבודה. ספריית גרמפס פייתון בליבה תוכנת שולחן העבודה משותפת גם לדפדפן גרפס. שיתוף זה נועד לספק שירות REST API קצה־אחורי הממנף את היכולות הגנאלוגיות ואת הטיפול במסד־נתונים. בנוסף, הוא מספק חזית אינטרנט מודרנית, מבוסס על שיטת "לנייד־תחילה".

פריסת אדגם דפדפן גרמפס

קביעת תצורת אדגם מרשתת דפדפן גרמפס בשרת אישי או בשירות מארח היא משימה שדורשת מיומנות 'ברמת מומחה'. אך קיימות אפשרויות פריסה באמצעות מיכל Docker container ו־"1-click App" מוצע כשירות בתשלום, והקמת חשבון Digital Oceans דרופלט.

העלאת נתוני אילן־יוחסין חדשים לדפדפן גרמפס

תוסף סנכרון מרשתת גרמפס מסנכרן את מסד הנתונים המקוון של דפדפן גרמפס עם מסד הנתונים של המערכת לסביבת שולחן־עבודה. לאפשרות הסינכרון ניתן להגיע מתפריט כלים ← עיבוד אילן־יוחסין. התוסף תומך בייבוא וייצוא נתונים גנאלוגיים בכל התסדירים הנתמכים על ידי גרמפס.

לקריאה נוספת תיעוד המייזם ב־GitHub.

תכונות

 • עיון בכל העצמים באילן־היוחסין, כולל אנשים, משפחות, אירועים, מקומות, מאגרים, מקורות, מובאות, עצמי מדיה והערות.
 • הצגת כל המקומות על מפה הידודית בה ניתן גם לבצע חיפוש.
 • מקטע יומן־רשת (בלוג) עם מאמרי יומני־רשת מאוחסנים בגרמפס.
 • החלפת שפת הנמשק לכל שפה מבין 40 השפות להן גרמפס תורגם.
 • ייצרת מערכת מרובת משתמשים שמאפשרת רמות הרשאה שונות.
 • שיתוף פעולה בהוספת ועריכת עצמים וישויות חדשות.
 • התגמשות מלאה וידידותית למכשירים ניידים.
 • ייצוא אילן־יוחסין כגרמפס XML או GEDCOM ישירות ממנשק המרשתת.
 • ייבוא אילן־יוחסין (במבנה גרמפס XML או GEDCOM).
 • הפקת כל דוח שנתמך על ידי גרמפס, ישירות ממנשק המרשתת.
 • אפשרות לסנכרון עם מסד־נתונים מקומי של גרמפס ועבודה במקביל על גרסת גרמפס לשולחן העבודה.
 • תיוגו אנשים אוטומטי בתמונות עם זיהוי פנים.

דרישות הגדרה

דפדפן גרמפס הוא יישומון מרשתת (אפליקציית אינטרנט), כלומר זוהי תוכנת יישום שמאוחסנת בשרת מרוחק ומתקשרת על גבי המרשתת באמצעות מנשק דפדפן. שירותי מרשתת הם יישומוני מרשתת בהגדרתם ורבים מאתרי המרשתת, אם כי לא כולם, מכילים קובץ webapps.is שפועל על שרת והגישה אליו היא דרך דפדפן מרשתת. דבר שמאפשר נגישות למשתמשים מאומתים דרך המרשתת.

דרישות שרת

הדרך הנוחה ביותר לאירוח דפדפן גרמפס היא באמצעות Docker Compose. בזמן שפעולה זו כלל לא מתאפשרת בתוכות "אחסון משותף" מקובלים והרווחים בשוק, Docker מאפשר לארח את היישומון עבור מערכות ההפעלה העקריות – לינוקס, מק או חלונות. היישומון יכול להתארח על שרת מדומה או על מחשב־כרטיס Raspberry Pi (קיימת תמונות Docker לארכיטקטורת ARM) שמותקן לו אי שם במרתף.

מלבד השימוש ב־Docker , נדרש גם נפח אחסון לקבצי המדיה (צרופות, סרטונים, תמונות, מסמכים...).

חשוב לשים לב! דפדפן גרמפס מאובטח רק כאשר הוא מוגש באמצעות HTTPS, כך שנדרש גם אישור SSL/TLS.

Gnome-important.png

דפדפן גרמפס הוא מופע מלא של גרמפס הפועל על שרת מרשתת שניתן לסנכרן עם שולחן העבודה גרמפס. התקנת השרת אינו מהלך פשוט או ברור מאליו. זוהי משימה שדורשת מיומנות ברמת 'מומחה'. ניתן לפשט מעט את הפריסה באמצעות שימוש במיכל Docker הקיים.

אפשרות ההתקנה הקלה ביותר הידועהלעת עתה מתוארת בקישור: Gramps Web 1-click app באמצעות דרופלט (יישומון) בחשבון (בתשלום) ב־DigitalOcean.

לקריאה נוספת