Difference between revisions of "Installation/cs"

From Gramps
Jump to: navigation, search
m (Cs:Instalace moved to Installation/cs: bad section)
m (changed category)
Line 111: Line 111:
  
  
[[Category:Cs:Documentace|Instalace]]
+
[[Category:Documentation]]

Revision as of 10:18, 8 September 2007


Live CD

Pokud Vás zajímá GRAMPS ale obáváte se instalace, nebo jej instalovat nemůžete (cizí PC, windows, nemáte Internetové připojení doma, v práci,...), vyzkoušejte naše Linuxové genalogické CD. Obsahuje kolekci otevřených genealogických programů, pracuje bez instalace na pevný disk počítače. Můžete tedy z CD spouštět Ubuntu 7.04 LTS a GRAMPS kdykoli budete chtít.

Získání a snadná instalace GRAMPS

Před tím, než začnete stahovat GRAMPS, prověřte zda ve vaší distribuci není aktuální verze:

 • Mandriva:
 urpmi gramps
 • Debian, (K,X,Edu)Ubuntu, Mepis, Suse:
 apt-get install gramps
 • Fedora:
 yum install gramps

Povýšení na poslední verzi

Pokud verze GRAMPS není aktuální, je možné instalovat balíky, které poskytují pro různé distribuce uživatelé:

 • Ubuntu a deriváty (Kubuntu, Mephis, ...): balíky pro Ubuntu jsou k dispozici na sourceforge.
 • SuSE: Richard Bos poskytoval GRAMPS pro apt repozitář SuSE. Poslední verze najdete v jeho repozitáři. Podívejte se také do tohoto fóra.
 • Mandriva: Nové verze GRAMPS jsou občas zpětně portovány. Abyste je mohli využít, musíte povolit backports: viz Mandriva wiki. Poté budete schopni instalovat novější verze software. Doufáme že také GRAMPS. Můžete také zkusit contrib. Pokud není k dispozici poslední verze GRAMPS, nezbývá než instalovat ze zdrojových kódů (viz dále).
 • Fedora: pro FC6 stahněte gramps-zzz.fc6.noarch.rpm pokud je k dispozici a instalujte prostřednictvím správce balíčků, pro FC7 použijte balík fc7. Alternativně je také možné instalovat ze zdrojových kódů (popsáno níže), nebo vytvořit balík z rpm spec souboru. Poslední možností je instalovat binární balíček z repozitáře fedora testing.
 • Debian: poslení verze je instalována přímo do unstable a je možné ji aktualizovat prostřednictvím správce balíčků.

Poznámka: Některé distribuce Linuxu mohou používat jiné mechanismy pro stahování a instalaci GRAMPS balíčků. Pokud je to Váš případ, postupujte dle instrukcí které jsou specifické pro Vaši distribuci.

Ve všech ostatních případech musíte stahnout balíček se zdrojovými kódy zzz.tar.gz a nainstalovat GRAMPS ručně. Detaily viz níže.

Windows, BSD, MacOS, Solaris

Pro Windows existuje experimentální instalátor. Pokud není k dispozici instalátor pro poslední verzi GRAMPS pro Windows, musíte počkat až bude aktualizace vytvořena.

Experimentální instalační postupy pro BSD, MacOS a Solaris najdete níže.

Gnome a KDE

GRAMPS je možné používat v obou prostředích, lépe však zapadne do GNOME. V prostředí KDE je pár drobných problémů souvisejících s problémy GTK (které jsou mimo GRAMPS). Na stránce KDE se dozvíte více podrobností.

Další software který může GRAMPS využít

GRAMPS není závislý na žádném z následujících programů. Jejich využití ale může zvýšit jeho užitnou hodnotu a Vaši produktivitu:

 • Gnome-print: přidává možnost přímého tisku, náhledů a vytváření plně lokalizovaných výstupů v PS a PDF formátu. Tento modul je v současnosti dostupný v balíčku gnome-python-desktop (může být znám pod různými jmény, v debianu např. python-gnome2-desktop).
 • Kontrola pravopisu: instalace balíčku python-gnome2-extras poskytuje modul gtkspell, který přidá do poznámek možnost kontroly pravopisu
 • Graphviz, Inkscape: Gramps umí vytvářet hezké rodokmeny (grafické znázornění rodinných vztahů). Ty jsou vytvářeny s využitím aplikace Graphviz, která vytváří nejen kód (dot), ale poskytuje také programy pro vytváření grafů (dotty, volané z příkazové řádky). To dává badeteli maximální kontrolu nad tím, jak budou jeho výstupy vypadat. Vyžaduje ale osvojení si nových znalostí. Další aplikací, která dobře spolupracuje s dot soubory vytvořenými GRAMPS je kgraphviewer. Alternativou může být vytvoření grafického reportu a jeho konverze do formátu SVG. Ten může být prohlížen a dále upravován například v Inkscape.
 • ttf-freefont: užitečný balíček obsahující velké množství unicode řezů true-type písma. Dobře spolupracuje s výstupy z gnomeprint i graphviz.

Ostatní užitečné balíčky:

 • Yelp: prohlížeč nápovědy Gnome. Umožní Vám prohlížet dokumentaci GRAMPS na Vašem počítači.
 • desktop-file-utils: sada programů pro otvírání souborů médií kliknutím pravým tlačítkem myši na soubor

Instalace ze zdrojových kódů

Obecné požadavky

GRAMPS 2.0 vyžaduje python 2.3 a balíčky gnome-python a pygtk2. Modul gnome-python musí mít verzi 2.6.0 nebo vyšší. Modul pygtk musí být verze 2.5.0 nebo vyšší.

Knihovna librsvg2-common je také vyžadována. V některých balíčcích je často chyba. Bez této knihovny nejsou zobrazovány ikony.

Požadavky na balíčky v Linuxu

Debian/Ubuntu     Fedora/Redhat     Komentář
--------------------- --------------------- --------------------------------
python         python         Vyžadované (verze 2.3 nebo vyšší) [obsahuje verze 2.3 funkci set()?]
pygtk2         pygtk2         Vyžadované (verze 2.5.0 nebo vyšší)
gnome-python      gnome-python      Vyžadované (verze 2.6.0 nebo vyšší)
librsvg2-common    librsvg2        Vyžadované pro překlad
            librsvg2-devel     Vyžadované pro překlad
            gnome-common      Vyžadované pro překlad
            intltool        Vyžadované pro překlad
            python-reportlab    Volitelné

Získání zdrojového kódu

 • Aktuální stabilní verzi GRAMPS lze získat na stránce GRAMPS SourceForge. V době psaní tohoto článku je to gramps-2.2.8.tar.gz. Rozbalte archiv s kódy:
 tar xzvf gramps-zzz.tar.gz

a poté vstupte do vytvořeného adresáře:

 cd gramps-zzz

 • Chcete-li vyzkoušet poslední vývojovou verzi GRAMPS, najdete ji v SVN. Podívejte se na Stručný úvod do SVN. SVN verze GRAMPS je potenciálně riziková, protože nebyla důkladně testována. Může havarovat a zapříčinit ztrátu Vašich dat. Používejte ji prosím opatrně a s rozmyslem.

Nyní je čas přečíst dokumenty INSTALL a README přiložené ke kódu. Obsahují nejaktuálnější informace a změny.

Instalace ze zdrojového kódu v Linuxu

GRAMPS poskytuje skript, který může být použit pro přípravu kódu pro překlad. tento skript automaticky volá configure:

 ./autogen.sh

Pokud skript ohlásí nevyřešené závislosti, nainstalujte chybějící balíčky (podívejte se také do souboru INSTALL). Vytvoření programu ze zdrojového kódu typicky přináší nutnost mít instalovány vývojové verze požadovaných knihoven. Standardně je GRAMPS instalován do adresáře /usr/local. Nastavením prefixu při konfiguraci pomocí autoconf.sh můžete tuto cestu změnit.

Po úspěšném ukončení běhu autogen.sh skriptu můžete přistoupit k překladu standardním make procesem.

 make
 make install

Instalace ze zdrojového kódu v BSD

S malými odchylkami (nástroje mají jiná jména) je nstalace GRAMPS na BSD systémy stejně transparentní jako na Linuxu. Více podrobností najdete na stránce BSD.

Instalace ze zdrojového kódu v Mac OS X

Některým uživatelům se podařilo úspěšně nainstalovat GRAMPS v Mac OS X. Podívejte se na stránku Mac OS X. Pokud se Vám podařilo úspěšně GRAMPS na OS X nainstalovat a provozujete jej, přidejte prosím záznam do wiki.

Instalace ze zdrojového kódu ve Windows

Díky závislostem není instalace GRAMPS ve Windows jednoduchá. Přesto byl uživateli vytvořen instalátor, který všechny detaily skrývá a instalaci usnadňuje. Více detailů najdete na stránce instalátoru. Přestože vývojáři GRAMPS poskytují stránce instalátoru prostor ve wiki, nenesou za něj žádnou zodpovědnost! Pokud jej použijete, činíte tak na vlastní odpovědnost!

Pokud jsou vyřešeny závislosti (balíčky jsou nainstalovány), je možné testovat vývojovou verzi. Stahněte zdrojový kód (viz výše), přejmenujte soubor const.py.in na const.py a z adresáře src můžet sputit "python gramps.py". Jde samozřejmě o vývojovou verzi, navíc na nepodporované platformě. Z tohoto důvodu se objeví více varovných hlášení než při použití instalátoru.

Instalace ze zdrojového kódu v Solaris

Předchozí verze GRAMPS na tomto operačním systému pracovaly. Přesto není známa žádná instalace aktuální verze. Pokud jste úspěšně nainstalovali a používáte GRAMPS na Solarisu, aktualizujte prosím stránku Solaris.