Open main menu

Gramps β

Add a child/cs

Contents

Jak k Osobě, nebo Rodině přidám dítě?

Děti se nepřidávají k Osobě, ale k Rodině. Dítě může patřit k více než jedné rodině.

Přidávání dítěte ze záložky Vztahy

Dítě může být k rodině přidáno několika způsoby v závislosti na kontextu.

Záložka Vztahy zobrazuje aktivní osobu. V této záložce můžete:

  • Přidat aktivní osobu jako dítě k rodině
  • Přidat další osobu jako dítě jedné z rodin které je aktivní osoba jeden z rodičů

Přidat aktivní osobu jako dítě k rodině

Můžete také přidat aktivní osobu jako dítě nové, nebo existující rodiny.

Abyste přidali aktivní osobu jako dítě nové rodiny, stiskněte na liště tlačítko Přidat nové rodiče (ve starších verzích pojmenované jen Přidat). Tím vyvoláte formulář pro editaci rodiny a aktivní osobou nastavenou jako dítě. Následně můžete přidat rodiče buď vybráním existujících lidí z databáze, nebo vytvořením nových.

Abyste přidali aktivní osobu jako dítě existující rodiny, stiskněte na liště tlačítko Přidat existující rodiče (ve starších verzích pojmenované jen Sdílet). To vám umožní vybrat existující rodinu a přidat aktivní osobu jako její dítě.

Přidat osobu jako dítě aktivní osoby

K rodině, ve které je aktivní osoba jedním z rodičů, můžete přidat dítě dvěma způsoby. Pokud rodina již existuje, zobrazí se v sekci Rodina. Klikněte na ikonu Editace a existující rodina se zobrazí ve formuláři pro editaci rodiny.

Pokud rodina, ke které chcete přidat dítě není zobrazena, pak musíte zmáčknout tlačítko Přidat partnera (ve starších verzích pojmenované jen Partner). Tím vyvoláte formulář pro editaci rodiny ve kterém ke aktivní osoba zobrazena jako jeden z rodičů. Nyní můžete přidat děti a/nebo partnera.

Přidávání dítěte ze záložky Rodina

 
Formulář pro editaci rodiny

Pokud chcete přidat dítě k existující rodině ze záložky Rodina, vyberte rodinu ze seznamu. Rodinu můžete vybrat buď kliknutím na liště na tlačítko Úpravy..., nebo dvojklikem na rodinu ze seznamu. Tím vyvoláte formulář pro editaci rodiny této osoby. Nyní můžete přidat dítě.

Pokud chcete přidat dítě k rodině, která ještě není v databázi, klikněte na liště na tlačítko Přidat.... Tím vyvoláte formulář pro editaci rodiny, ve kterém můžete přidat rodiče a děti.

Jak přidám dvojčata/trojčata/atd.?

Když se podíváte na seznam dětí v rodině, ty se stejným datem narození jsou zřejmě dvojčata. Ale pokud neznáte datum narození, nebo víte pouze rok, budete potřebovat nějaký jiný způsob jak to zjistit. Například tím, že je necháte sdílet stejnou Událost (Datum narození).

Například dvojčata Tomáš a Petr. Když vytvoříte Událost (Datum narození) pro Tomáše, napište do Popisu "Narození Tomáše a Petra". Pak přidejte odkaz na tu samou událost do Petrova seznamu událostí ať již tím, že ji přesunete (drag&drop), nebo použitím tlačítka Sdílet existující událost. A nakonec pro oba nastavte Role "Primární".

Nyní když zobrazíte seznam událostí pro Tomáše, nebo Petra, uvidíte Popis který vás bude upozorňovat na to, že jsou dvojčata. A až jednomu z nich do této události přidáte detaily, jako datum narození, tak se automaticky objeví v události toho druhého.

Přidávání dalších informací

Přidávání zaměstnání, nebo dalších speciálních informací

Někdy je ve starých dokumentech uvedeno, že povolání dotyčné osoby byl např. sládek, mlynář, dřevorubec, ... . Editujte osobu a vyberte záložku Atributy. Zde přidejte nový atribut s typem, který bude vyhovovat informaci, kterou chcete k osobě přidat.

Související články