Installation/pl

From Gramps
Jump to: navigation, search


Ostatnie wydanie

Ostatnie wydanie to GRAMPS 5.2.3. Ta wersja może nie być jeszcze dostępna do instalacji na twojej platformie, dlatego zobacz stronę Pobierania aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Aktualizacja Gramps

Jeśli Aktualizujesz GRAMPS z poprzedniej wersji powinieneś/powinnaś wcześniej:

  1. Użyć swojej starej wersji GRAMPS aby wyeksportować swoje drzewo rodzinne do pliku GRAMPS XML (odznacz opcję prywatności w asystencje eksportu)
  2. Odinstaluj starą wersję GRAMPS
  3. Zainstaluj nową wersję GRAMPS postępując według instrukcji poniżej
  4. Utwórz nowe drzewo rodzinne
  5. Zaimportuj swoje stare dane z pliku GRAMPS XML

Dodatkowe oprogramowanie, z którego GRAMPS może skorzystać

GRAMPS nie jest bezpośrednio zależny od poniższych programów, jednakże zainstalowanie ich zwiększa twoje możliwości:

  • Spell checking (sprawdzanie pisowni): Instalacja pakietu python-gnome2-extras oraz python-enchant zapewnia dostęp do modułów gtkspell oraz enchant, które rozszerzają funkcjonalność GRAMPSa o sprawdzanie pisowni w notatkach.
  • Graphviz, Inkscape: Gramps może tworzyć pięknie wyglądające trzewa genealogiczne (grafy zależności). Te generowane przez pakiet Graphviz, który definiuje kod (dot), jak również programy do generacji grafów (dotty, zwane tak z linii poleceń). To pozwala badaczowi na podgąd, jak jego drzewa wyglądają. Alternatywnie, zamiast tworzenia raportu graficznego, można skonwertować go do formatu svg i następnie otworzyć/edytować/porpawiać w np. Inkscape.
  • ttf-freefont: Użyteczne fonty w standardzie TrueType, które obsługują większość znaków ze standardu unicode. Dobrze działają zarówno przez wydrukach jak i generacji wykresów przez graphviz.
  • XdgUtils jest zestawem narzędzi działających w linii poleceń, które pomagają aplikacji w różnych zadaniach integrujących z pulpitem. Około połowa z tych narzędzi zwykle jest wymagana podczas instalacji aplikacji okienkowej, a pozostałe ukierunkowane są na integrację ze środowiskiem pulpitu podczas pracy aplikacji. Jeśli nawet narzędzia te są ograniczone do podzestawu potrzebnego do instalacji, konfiguracji czy narzędzi zarządzających, Xdg-utils zapewnia łatwy sposób na zwiększenie możliwości programu i efektywności użytkowników przez integrację tych komponentów w środowisko pracy użytkownika końcowego.
  • pyexiv2 is a module that allows Gramps to read and write metadata embedded in image files. It is used in the Metadata Viewer and Image Metadata gramplets.

Przydatne mogą być też inne narzędzia:

  • desktop-file-utils: zobacz listę programów do podglądu plików multimedialnych pod prawym klawiszem myszy po kliknięciu na zdjęcie

Linux

Automatyczne pobieranie i instalacja GRAMPS

Przed instalacją, sprawdź czy może jest dostępna aktualna wersja GRAMPS dla Twojej dystrybucji. Aby sprawdzić aktualną wersję, zobacz na stronę GRAMPS stable on Sourceforge (stabilna wersja na SourceForge) i zobacz na numer wersji najnowszego pakietu (jest na samej górze listy).

Aby sprawdzić (i zainstalować) najnowszą wersję GRAMPSa dla swojej wersji Linuxa, możesz użyć poniższej komendy:

System operacyjny Linux Linia poleceń
Debian oraz systemy na nim bazujące
,(Ubuntu i jego odmiany, Mepis,...)
sudo apt-get install gramps
Gentoo (i Sabayon) sudo emerge gramps
Mandriva sudo urpmi gramps
Systemy oparte na RedHacie
(Fedora, CentOS...)
sudo yum install gramps
OpenSUSE sudo zypper install gramps

Ręczne pobieranie i instalacja GRAMPSa

Jeśli wersja GRAMPSa dostępna w repozytoriach danego systemu nie jest najnowszą wersją, możesz ją wtedy popbrać z tej witryny. Możesz skorzystać też z faktu, że niektórzy użytkownicy udostępniają aktualizacje pakietów dla wybranych dystrybucji. Jeśli masz szczęście to wersja dla twego systemu jest widoczna niżej. Jeśli niestety nie ma takowej, możesz próbować skontaktować się z deweloperami poprzez email po poradę:

Ubuntu and derivatives

Repozytoria pakietów dla Ubuntu oraz pochodne (Kubuntu, Mephis, LinuxMint, ...): są dostępne na GRAMPS download page (strona pobierania GRAMPS). See OldFiles for archives.

Debian

Debian: najnowsza wersja powinna być w repozytorium unstable (Sid Gramps) i może być uaktualniona za pomocą Twojego menadżera pakietów. Repozytorium testing jest aktualizowane 10 dni później (z wyjątkiem okresu bezpośrednio przed udostępnieniem nowego stabilnego wydania), zobacz Testing Gramps (testowanie Grampsa).

SuSE

SuSE: Richard Bos zapewnia wydania GRAMPS dla OpenSUSE. Repozytorium dla OpenSUSE 11.1 jest dostępne pod adresem [1]. Zauważ, że obecnie zmiany w tym repozytorium nie są równoznaczne z repozytoriami dostępnymi jako "Education" (Edukacja) i muszą być ręcznie dodane jako URL. Repozytorium dla wersji 11.0 jest dostępne pod adresem [2] a dla dla wersji 10.3 w [3]. Dla wcześniejszych wersji OpenSUSE (10.2) zobacz wpis na forum satisfying GRAMPS dependencies for SuSE with the rbos and SMART. Również przeczytaj też inne alternatywy wobec użycia openSUSE BuildService.

Mandriva

Mandriva: Czasami nowsze wersje GRAMPS są przenoszone. Aby mieć do nich dostęp, musisz włączyć repozytorium backports: (upewnij się, że rozumiesz instrukcję na stronie Mandriva wiki). Jeśli ostatnia wersja nie jest dosŧępna w repozytorium backports możesz spróbować repozytorium contrib.

Fedora

Fedora: Jeśli masz system Fedora Core, zobacz stronę GRAMPS download page i pobierz pakiety zawierające fc z numerem wersji Twojego systemu i kończące się na .rpm. Alternatywa do instalacji ze źródeł jest build a package z pliku rpm spec, albo instalacja wersji binarnej z gałęzi testowej fedora.

Różne dystrybucje GNU/Linux

Niektóre dystrybucje Linuxa mogą posiadać inny preferowany sposób pobierania i instalacji GRAMPSa. Proszę przeczytać instrukcję instalacji odpowiednią dla Twojego systemu dotyczącą przed pobraniem pakietów.

We wszystkich pozostałych przypadkach, musisz pobrać pakiet kodu źródłowego kończący się na '.tar.gz', i zainstalować GRAMPS samodzielnie. Sobacz sekcję o instalacji ze źródeł po szczegóły.

Gnome i KDE

Możesz używać obu, ale GRAMPS lepiej współdziała z GNOME.

W przypadku KDE jest kilka drobnych problemów związanych z (GTK) i niezależnych od GRAMPS. Zobacz Known issues aby sprawdzić, jakie mogą być to problemy.

W przypadku GNOME jest kilka pomniejszych problemów związanych z (ATK/GAIL) i niezależnych od GRAMPS. Zobacz KDE page aby sprawdzić, jakie mogą być to problemy.

Możesz również zobaczyć stronę XdgUtils.

GRAMPS na hanheldach

GRAMPS może działać doskonale na małych urządzeniac. Użytkownicy z powodzeniem zainstalowali go na :

Live Genealogy CD

Jeśli jesteś zainteresowany wypróbowaniem tego programu, ale aktualnie nie możesz pozwolić sobie na jego instalację, (np. nie masz własnego PC, pracujesz na czyimś komputerze albo na laptopie firmowym), możesz wypróbować nasz Linux Genealogy CD. Działa on bez instalacji czegokolwiek na dysku twardym i zawiera kolekcję darmowych programów o otwartym kodzie z zakresu genealogii. Możesz także zainstalować z tego nośnika Ubuntu 10.10 oraz GRAMPS w dowolnym wygodnym dla siebie czasie.

Windows, FreeBSD, Mac OS X, Solaris

Windows

Zobacz stronę download w celu pobrania Windows installer, upewnij się też wcześniej, że pobrałeś i zainstalowałeś Windows dependencies first (wymagane komponenty wcześniej)

Mac OS X

Nowy port Gramps na Mac jest dostępny od (July 2009). Jest on mało przetestowany i jest zalecane, aby zrobić kopię swoich danych przed rozpoczęciem jego użytkowania. Dostępny jest jako skompilowana aplikacja binarna zarówno dla platformy Intel, jak i PPC Macs. Jest również dostępne środowisko do kompilacji i samodzielnie możesz skompilować program od podstaw przy pomocy dowolnego Mac z dodatkiem Apple Xcode toolset.

Mac dla Gramps jest opisany w Using Gramps on Apple Mac.

Wersje Macports oraz Fink GRAMPSa były używane w przeszłości.

Free/OpenBSD and Solaris

Dla FreeBSD oraz Solaris są dostępne eksperymentalne instrukcje instalacji.

W przypadku błędów w FreeBSD 8.0, przeczytaj ticket 3228.

Instalacja ze źródła

Ogólne wymagania

GRAMPS 5.2.3 wymaga python'a w wersji minimum 2.6, pygtk 2.16 albo wyższej oraz łączeń oraz librsvg2.

Wymagania pakietów pod Linuksem

Debian /Ubuntu Fedora /Redhat Komentarz
python python Wymagane (wersja 2.6 lub późniejsza)
pygtk2 pygtk2 Wymagane (wersja 2.16 lub późniejsza)
xdg-utils xdg-utils Wymagane dla Grampsa-3.1.x albo późniejszego
rcs rcs Zalecane do pracy
librsvg2-common librsvg2 Wymagane przy kompilacji
libglib2.0-dev Wymagane przy kompilacji
intltool intltool Wymagane przy kompilacji
gcc, make, gettext Wymagane przy kompilacji

Pobieranie kodu źródłowego

Są dwie drogi do pozyskania kodu źródłowego: pobranie wersji stabilnej albo checkout z repozytorium kodu svn. Proszę przeczytaj teraz INSTALL oraz README dodane do kodu źródłowego. One zawierają najnowsze informacje. Szczegóły każdego ze sposobów pobierania:

1. Pobranie wersji stabilnej

  • Najnowsza stabilna wersja GRAMPS może być pobrana ze strony GRAMPS SourceForge page. Np: gramps-5.2.3.tar.gz. Wypakuj ten plik do katalogu:

  tar xzvf gramps-zzz.tar.gz

i przejdź do tego katalogu:

  cd gramps-zzz

  • Jeśli jesteś zainteresowany przetestowaniem ostatniej wersji rozwojowej GRAMPSa, możesz ją pobrać z repozytorium SVN, zobacz [Brief introduction to SVN#Unstable_development:_.22trunk.22|Brief introduction to SVN]]. Wersje SVN są potencjalnie niebezpieczne jako że nie są wystarczająco przetestowane, szczególnie wersje "trunk", które mogą zawierać cechy nie zaimplementowane do końca. Zwróć uwagę, że te wersje mogą być podatne na awarie i powodować duże utraty danych. Proszę używać ich z rozwagą - i zawsze na kopii swoich danych!

2. Pobranie z SVN

Możesz pobrać określoną gałąź (podobnie jak powyżej) albo najnowszą świeżo zmienioną wersję przez SVN, w sposób opisany niżej:

svn co https://gramps.svn.sourceforge.net/svnroot/gramps gramps

albo

svn co https://gramps.svn.sourceforge.net/svnroot/gramps/tags/gramps-3.2.5 gramps

dla najnowszej wersji rozwojowej zobacz Running a development version of Gramps.

3. Tarball from SVN

You can get tarball for last sources.

Aktualizowanie GRAMPSa

Jeśli masz już zainstalowaną starszą wersję Gramps z kodu źródłowego, powinieneś podjąć decyzję co zrobić ze starszą wersją przed instalacją nowej. Jeśli chcesz ją zachować, postępuj według instrukcji zawartych w pliku INSTALL odnośnie użycia opcji --prefix podczas określania, gdzie nowa wersja ma zostać zainstalowana.

Powinieneś raczej chcieć zastąpić starą wersję nową, ale za nim to zrobisz, upewnij się, że usunąłeś starą wersję przed instalacją nowej. Nie instaluj nowej wersji na stają; nowe wersje czasem posiadają funkcjonalność napisaną w wieloraki sposób, jeśli zaś nadpiszesz starą wersję nową, ryzykujesz, że kod starej wersji będzie wykonywany zamiast nowej co prowadzić będzie do niespodziewanych rezultatów. Jeśli instalowałeś z kodu źródłowego, najlepszym rozwiązaniem jest usunięcie starej wersji przez wykonanie polecenia:

 make uninstall

jako root z katalogu, z którego zainstalowałeś daną wersję. Dla wersji zainstalowanej z pakietu użyj menedżera pakietów, aby ją odinstalować.

Uwaga - powinieneś zawsze wyeksportować za pomocą starej wersji GRAMPS swoje dane do pakietu GRAMPS XML przed jej usunięciem.

Linuks

GRAMPS dostarcza skrypt, który może być użyty do przygotowania kodu źródłowego do budowy. Ten skrypt wywołuje standardowy skrypt konfiguracyjny:

 ./autogen.sh   jako użytkownik

Skrypt wskaże wszelkie brakujące zależności, jeśli występują. Zainstaluj je wtedy (zobacz również plik INSTALL). Budowanie programu z kodu źródłowego zwykle wymaga posiadania zainstalowanych wersji deweloperskich bibliotek. Możesz także ustawić ścieżkę prefiksów pliku autogen.sh, zobacz plik INSTALL po instrukcję, jak to zrobić. Standardowo instaluje się do /usr/local.

Po pomyślnym uruchomieniu skryptu autogen.sh, możesz uruchomić procedurę kompilacji wykonując

 make (jako użytkownik)

a następnie

 make install (jako root) 

BSD

Instalacja w BSD jest bardzo podobna do instalacji na Linuksie, poza kilkoma drobnymi niedogodnościami jak nazwami narzędzi używanych do kompilacji kodu. Zobacz BSD page po szczegóły.

Mac OS X

Przewodnik po instalacji GRAMPS z kodu źródłowego na Mac OS X jest dostępny pod adresem Installing from source code on Mac OS X

Windows

Na szczęście dla użytkowników of Microsoft Windows, niektórzy użytkownicy przygotowali instalator Windows. Dotąd nie było zgłoszeń o poważniejszych różnicach pomiędzy oficjalnymi kompilacjami GRAMPSa oraz tymi w Windows Installer, tak że przyszłość wygląda optymistycznie, ale proszę używaj tego na własną odpowiedzialność.

Solaris

GRAMPS został z powodzeniem zainstalowany z kodu źródłowego zarówno na Solaris 10 (SPARC) jak i na OpenSolaris X86 (2008.05). Proszę zobacz Solaris page po instrukcję krok-po-kroku jak to zrobić.