He:מילון מונחי גרמפס

From Gramps
Jump to: navigation, search

מילון מונחים זה סוקר את המונחים השונים, אך בעיקר את אליו הייעודיים בהם נעשה שימוש בגרמפס, ומספקת תיאור קצר, וקישור למאמרים רלוונטיים.

למילון מונחים כללי, נא לעיין במילון מונחים גנאלוגי.

 א ב ג ד ה ו ז ח ט י כ ל מ נ ס ע פ צ ק ר ש ת 
 A B D G P T X

א

Gramps-person.png
אדם
(People אובייקט ראשי) - מכיל מידע מסוים אודות אדם בודד המאוגד בסוג-אב אנשים.
Gramps Go-Home48x48 win.png
אדם בית
(מושג ליבה) - אדם בית שהוגדר ככזה במערכת הוא אדם אבן היסוד באילן היוחסין (מאגר הנתונים הפתוח כעת בגרמפס). אדם זה הוא היעד המרכזי של מחקר גנאלוגי וכול ההפניות למשפחת ואנשים אחרים מקורם באדם מרכזי זה. באופן אידיאלי, כל אדם, אירוע או מקור באילן (במישירין או עקיפין) יפנה חזרה לאדם בית.
כברירת מחדל, דוחות מסד הנתונים מתארים כל אובייקט אחר בהקשר לאדם זה. סרגל הכלים, המבט המהיר המכונה "הקשר לאדם הבית",גרמפלט ומתקעים של צד שלישי המכונים "Deep Connections" מתארים כולם היבטים שונים במערכות היחסים אדם פעיל לאדם הבית.
אתם (או הלקוח שלכם) על פי הנוהג (( מוגדרים כאדם הבית)). והכינוי בית משמש כנקודת ייחוס קבועה לשאר האובייקטים באילן היוחסין, בדוחות באופן כללי ולאדם הפעיל בפירוט. אך ניתן להגדיר באופן זמני אדם בית אחר בעת הפקת דוחות או בעת חקר ביוגרפיה או הספד מורכבים במיוחד.
מידע מרתק מפתה לעתים קרובות את חוקרי גרמפס לנדוד הרחק הרחק מחוץ למסלול המחקר שקבעו לעצמם מראש. כאשר האדם הפעיל אובד, ניתן להחזיר את הגלגל לאחור באופן מיידי על ידי ניווט בחירת האדם הפעיל בחזרה לאדם הבית.
ניווט לאדם הבית - קיצורי מקלדת Alt+Home הקשה על סרגל הכלים Gramps Go-Home48x48 win.pngבית.
כלל המסנן המותאם אישית לאיתור אדם הבית ממוקם במסנן סוגי-אב אנשים ברשימת המסננים הכלליים וכונה 'אדם ברירת המחדל' עד לגרסה 5.1.
אדם פעיל
(מושג ליבה) - האדם שהוגדר (או 'נבחר') באופן רגעי, כמרכז המוקד במסד הנתונים שנמצא בשימוש. התִּשְׁקֹפֶת של אדם זה מגדירה את ההקשר לפעולות ולהצגת כל המידע שסובב אותו. שינוי המיקוד נעשה על ידי העברת בחירת ניווט האדם הפעיל לאדם אחר.
קשר-הגומלין של האדם הפעיל אל אדם הבית מגדיר את היקף התִּשְׁקֹפֶת.
אובייקט ראשי
אובייקטים ראשיים הם מבני נתונים ברמה העליונה של אוסף מדרג רשומות. לצד המבנה הראשי של הנתונים, הם יכולים להכיל גם מדרג של אובייקט משני, וניתן להפנות אליהם גם מאובייקטים ראשיים או משניים אחרים. במסד הנתונים בגרמפס, אובייקטים ראשיים ומשניים אותם הם מכילים, מאוחסנים כרשומות נפרדות. כל סוג אובייקט ראשי מאוחסן בטבלה נפרדת. ראו שימוש ב־ API מסד נתונים, אובייקט ראשי (ראו גם אובייקט משני)
האובייקטים ראשיים הם:
People אדם, Events אירוע, Notes הערה, Repositories מאגר, Media מדיה, Citations מובאה, Family משפחה, Places מקום, Sources (v3.4.x) מקור, 16x16-gramps-tag.png תג.
אובייקט משני
אובייקטים משניים כלולים בתוך אובייקטים אחרים, ולא ניתן להפנות אליהם ישירות. הם יכולים להכיל גם אובייקטים משניים אחרים. דוגמאות להכללות כאלו הם: שם, תאריך וכתובת. ראו שימוש ב- API של מסד הנתונים, אובייקטים משניים (ראו גם אובייקט ראשי)
Gramps-event.png
אירוע
(Events אובייקט ראשי) - התרחשות מציאותית מוגדרת במקום ובזמן, בו אדם או אנשים, אודותם מנוהל המידע באילן היוחסין, נטלו חלק ומלאו בו תפקיד מסויים. האירוע בגרמפס מכיל את המידע הקשור להתרחשות. הוספת רשומת אירוע מספקת את ההקשר של פְּעוּלַת הגוֹמְלִין בין התפקידים של אנשים / משפחות בפעילויות, תאריכים ומקומות.
אירוע עשוי להיות רגע מכונן בחייו של אדם אך לא בהכרח. ראו גם אירועים בגרמפס על האופן בו הגנאלוגיה עושה שימוש באירועים, לאירועים שהוגדרו מראש על ידיגרמפס מציעים שמות לאירועים נפוצים.
איש דת
(תפקיד אירוע) מונח החל על איש דת ללא קשר לדת מסוימת. לדוגמה, נזיר או כומר, רב או חזן. ראו גם: מנהל הטקס.
מינוח דתי נתון לעתים קרובות למחלוקת, עיינו בעמוד Merriam-Webster מרים וויבסטר למינוח בלתי תלוי.

ב

ג

ג'דקום
 1. ראשי תיבות: Genealogy Data Communication ראו גם:Gedcom
גרמפלט
a Gramplet is a plug-in or addon widget that extends the functionality of Gramps by providing a dynamic view and interface to the Family Tree data. A collection of 3rd party add-ons; including Gramplets, reports, quick views, and tools; are managed with the Plug-in Manager.
See the Gramplets for Python Developers for independent development information.
גרמפס
גרמפס מערכת גנאולוגית, כתובה בקוד פתוח, פרויקט קהילתי ותוכנה חינמית. השם במקור, GRAMPS נכתב באותיות רישיות, ונגזר למעשה מצרוף האותיות הראשונות של:
"Genealogical (גנאולוגיה) Research (מחקר) ו- Analysis (ניתוח) Management (ניהול) Programming (תכנות) System" (מערכת). בתרגום חופשי של השם לעברית, יתקבל "מערכת תוכנה, לנהול, מחקר, ונתוח גנאלוגי"
באקרונים פותח בסביבות שנת 2001 על ידי האבא של דון אלינגהם אבל נדחק הצידה בסביבות מרץ 2011 לטובת GRAMPS כשם הרשמי של המערכת. אבל, שמות תוכנה באותיות רישיות יצאו מאז מהאופנה...

ד

דוח ספרים

תפריט דוחות בגרמפס מציע תכונה שמאפשרת עיצוב או חילול חוזר של ספר גנאלוגי מותאם אישית. ספר מורכב מאסופת דוחות ותרשימי גרמפס מילוליים המאורגנים במסמך אחד יחיד.

דו־שיח

דו־שיח הוא חלון־צץ ( חלונית, או תיבה) שמציג טופס אחד או יותר, להזנת ועריכת נתונים המאוגדים בסוג־אב מסוים. מספר דוגמאות בגרמפס כוללות את תיבת דו־השיח עריכת אדם ועורך משפחה, אך בפועל קיימים עוד רבים אחרים. דו־שיח כולל לעתים קרובות סדרה של 'לשוניות מחברת' שמקבצות את המידע לתת־סוגי־אב.

ה

Gramps-relation.png
הפניה
מערכת הקישורים בין עצמים (אובייקטים) בגרמפס נקראת הפניה. כשאובייקטים בגרמפס מקושרים, לשונית הפניות מציגה מַרְאֵה מָקוֹם, בצורת רשימת האובייקטים אליהם ניתן לקשר אובייקטים אחרים, כך שאוביקט אחד 'מצביע' על אובייקט אחר ולהפך.
Gramps-notes.png
הערה
(Notes אובייקט ראשי) - Contains the information representing a textual brief record of facts and how it הפניות other objects in the Tree. Notes can be added to any object at any any level of the Tree and are often used to detail the context of that record in the Tree.
Records in the Note Category contain free-form text with basic formatting and linking features. Notes can be categorized by Tag and Type in addition to the object to which it is attached. That information is created and modified using the Notes Editor.

ו

ויקי
(Hawaiian loanword) meaning 'quick'; or 'wikiwiki' meaning 'very quick'. For Gramps users, the wiki refers to the collaborative website of educational material which is organized using the MediaWiki content management system. The core pages of that website being the structured Gramps software user's operating guide, a.k.a. 'Wiki Manual'.
For most internet users, the word is most often an inadvertent alusion to the 1995 WikiWikiWeb, the first website that built-in tools encouraging users to quickly & easily collaborate to expand the content of the site. See wiki in Wiktionary

ז

ח

חתן
(תפקיד אירוע) מונח החל על גבר בטקס נישואין שישא את תפקיד הבעל בנישואין. ראו גם: אבא.

ט

י

כ

כלה
(תפקיד אירוע) מונח החל על אישה בטקס נישואין שתישא את תפקיד האישה בנישואין. ראו גם: אמא.

ל

לטינית
תַּעְתִּיק לִכְתָב לָטִינִי. ייצוג לשוני של מילה באלפבית הרומי (הלטיני)
לא ידוע
(תפקיד אירוע) A placeholder for when the תפקיד of a participant in an Event has not yet been defined. Gramps sets an appropriate default Role as each new Event type is created. But when a new participant is associated with an existing Event via Share or drag'n'drop, the Role isn't as predictable. In such a case, an Unknown placeholder is inserted.
Any Unknown תפקיד אירוע type causes a variety of reporting problems. Persons and Families with Unknown Roles should be found and the Roles manually replaced as soon as is practical.

מ

Gramps-repository.png
מאגר
(Repositories אובייקט ראשי) - מכיל מידע הקשור למבנה גשמי או מדומה בו מאוחסנים מקורות גנאלוגיים והיסטוריה משפחתית. ברגע שמאגר מתווסף לאילן יוחסין בגרמפס, הוא יכול לשמש לארגון מקורות.
מדווח
(תפקיד אירוע) מונח שמגדיר תפקיד של האדם שדווח על האירוע.
Gramps-media.png
מדיה
(Media אובייקט ראשי) - מכילה מידע הקשור לאובייקט מדיה. אובייקטי מדיה כוללים תמונות, קטעי וידאו, הקלטות שמע, מסמכים, דפי מרשתת או כל סוג אחר של קבצים קשורים.
Gramps-citation.png
מובאה
(Citations אובייקט ראשי) - (או ציטוט) היא שילוב של קטע שפורסם ביצירה (מקור מידע) אחרת, ככתבו וכלשונו. ניתן לצטט גם דברים שנאמרו בעל-פה. ציטוט פסקאות קצרות, בעלות רלוונטיות גבוהה לנושא הנדון, מקובל בספרים ובמאמרים רבים. ציטטות מגוונות את הכתוב ומפיחות בו רוח-חיים, בהראותן את יחסם של אנשים נוספים לנושאים הנידונים בספר. המובאה בעולם התוכן של גרמפס, מכילה את המידע המאפשר למנהלן אילן היוחסין (החוקר) ולאחרים (אורחים המוזמנים לצפות באילן היוחסין) לאתר את מסמך המקור ממנו נגזר המידע לאילן היוחסין. אפשרי ליצור מובאה מבודדת מבלי ליצור תחילה אובייקט מובאה יעודי מקור. אך אם נדרש להפנות לאותו מקור מידע שוב ושוב באילן היוחסין, הקמת אובייקט מקור מובאה נפרד יפשטו את הגישה למובאה ויצמצמו מידע שחוזר על עצמו וייתרו את הצורך לסנכרן ולתאם את כל הרשומות שמקורם למעשה ממידע שמגיע מאותה מובאה.
מחוזות מנהליים
a unit of a layered system subdividing a geopolitical (geographic or political) region. Such divisions are recorded as Place Types in Gramps. Meanwhile the structure of a Place Tree is built by layering via the 'Enclosed by' tab in the Place Editor. The subdivisions are sometimes categorized as an entity, locality, area, or region. The terms of subnational entity, constituent unit, or country subdivision tend to imply divisions that are more related to political representation than administrative.
See wikipedia's Administrative division for a conceptional definition or List of administrative divisions by country for specific countries.
מטרונים
(מוֹצָא תכונות שם.) - הוא שם משפחה המבוסס על השם הפרטי של האם, הסבתא או אשה מאמהות המשפחה. זו המקבילה הנקבית של פטרונים. בחברות פטריארכליות מטרונים נפוצים פחות מאשר פטרונים.
מנהל הטקס
(תפקיד אירוע) מונח המתאר תפקיד של האדם שמוביל את טקס, לדוגמה כומר בטקס סְעוּדַת יֵשׁוּ, או רב בחתונה יהודית.
מען
(אובייקט משני) - מען במושגי גרמפס הוא מקום מסוים במסגרת זמן מסויימת התוחמים את גבולות המען. במילים אחרות, הכתובת למשלוח דואר, או מען המגורים בפועל. המען נועד לייצג את המקום בו אדם גר ומתי. הכתובת מורכבת מהשדות הבאים:
 • תאריך
 • רחוב ובית
 • שכונה
 • עיר
 • מחוז
 • מדינה / מחוז
 • מיקוד
 • ארץ
 • טלפון
נא לא להחליף עם מקום המייצג נקודה קבועה במרחב או על המפה (המיקום של המען). נא לעשות בזה שימוש זהיר. לצורך מחקר גנאלוגי ניתן גם להשתמש באירוע המגורים יחד עם מקום. לדיוור (דוא"ל, דואר צב), נא להוסיף מען לאדם אומאגר.
מסנן
מסנן במסד נתונים מסתיר (מסנן) רשומות, ומציג רק את הרשומות התואמות לתבחינים שצוינו. בגרמפס, התבחינים יכולים להיות פשוטים או מורכבים, עם מספר רבדים. החיפוש הבסיסי הוא מסנן פשוט שמחפש התאמה רק לתכונת רשומה אחת. לעומת זאת, גרמפלט המסנן משווה מספר תכונות בו זמנית. התאמת מסנן אישית מאפשרת השוואות מורכבות ביותר, המסנן מבוסס־כללים אפשרויות לשכבות של צמתים לכללים אלה. (כללים נוספים זמינים כתוספות.) לתשומת לב! כל הגברת יכולת או הרחבה, מאטה את ביצועי המנשק.
מצג
מצג - (מונח מנשק משתמש גרפי), הוא שם מסויים של גרמפס לתאור אסופת מצבי תצוגה (פריסות תצוגה) להנגשת המידע באופן מובנה וניתן לצפיה מראש. את המצגים השונים בוחרים ומחליפים באמצעות נווט (סרגל־צד),
הפריסות הן בתבניות טבלה, מתאר או גרפיקה; כתלות בדרך המועדפת לייצוג האופן שבו רכיבי הנתונים קשורים האחד לשני.
גרמפס מחלק ומארגן את המידע על כל אחד מהם עצם עקרי לסדרת סוג־אב_גאוגרפיה, עם מצג משלו. כל אחד ממצגי סוג־האב מציג חלק קטן ו'ניתן לעיכול' מכלל המידע האגור בעץ גנאלוגי.

להלן רשימת מצגי סוגי־האב: Dashboard לוח־מחוונים, People אנשים, Relationships יחסי־גומלין, Family משפחות, Charts תרשימים, Events ארועים, Places מקומות, Geography גאוגרפיה, Sources (v3.4.x) מקורות, Citations מובאות, Repositories יחסי־גומלין, Media מדיה, Notes הערות

מצב תצוגה
(graphical user interface terminology) - a View mode is a Gramps-specific name for the display layouts presenting Category View information in a structured and predictable manner. A Category View may have alternate view modes (subcategories) of display layout. (e.g., Views with Table layouts might have flat listed or hierarchically grouped modes.) Navigating between View modes is from the toolbar and Navigator.
Each mode of a category can be independently Gramps-config.png configured. Each mode may maintain a separate object selection, filtering, and organization for its Gramplet bars.
View data may be further subdivided with tabbed pages of layouts.
Gramps-place.png
מקום
(Places אובייקט ראשי) - The Gramps concept of a Place is a particular location independent of time. Over time, the same Place may have different address information due to changing borders and political situation. For example, Leningrad and St. Petersburg represent the same place, but with different names. Places in Gramps are stored in a hierarchy and are direct accessed via the Places category view. A Place consists of:
 • Descriptive Title
 • שם
 • סוג (חלוקה מנהלתית , מחוז...כגון,ארץ, מדינה,)
 • קו אורח/רוחב
 • קוד (כגון קוד מדינה או מיקוד)
 • רשימת שמות נוספים למקום
 • רשימת אזורים המכילים את המקום
Gramps-source.png
מקור
(Sources (v3.4.x) אובייקט ראשי) - אדם (משפחה, חבר, חוקר אחר), דבר (ספר, עיתון מגזין, מפקד אוכלוסין) או מקום (בית משפט, בית כנסת, כנסייה, ספרייה, קהילה גנאלוגית/היסטורית, יד ושם, אתר מורשת) שממנו מגיע מידע, באופן יזום או או באופן סביל. לאחר הוספת מקור לאילן יוחסין בגרמפס, ניתן להפנות את מקור למובאה ולארגן במאגרים.
משפחה
 1. Gramps-family.png
  משפחה (Symbol question.svg אובייקט ראשי) - Contains the information specific to relationships between people. This traditionally contains one or two parents and zero or more children. A family unit is created in Gramps by adding Parents to an individual, by adding a partner/spouse to an individual, or by adding a family first then adding the people.
  The Family relationship is a core concept in Gramps. It depicts the basic relations between people. Commonly this will contain a father, a mother and some children, however, it can also contain only parts of this (e.g., two brothers, a mother and child). People can be part of several families (adoption, remarried, ...)
 2. משפחה (תפקיד אירוע) An event can be coupled to a family, denoting that the entire family was involved in the event. Typically the Marriage event will be coupled to a family with event role family
מתקע
(aka plug-in)
1) a type of expansion framework that allows Gramps customization by providing interface hooks to recognize and use external code.
2) customized module of code built to provide a specific feature or functionality that is not part of the core program. Gramps plugin code modules can be enabled or disabled via a plugin manager.

נ

ס

סוג אב
(מושג ליבה) גרמפס מחלק ומארגן את המידע לכול אובייקט ראשי לסדרה של סכמות תיאוריות המכונות סוג-אב (קטגוריה), כשלכל אחד מסוגי האב מצג משלו. כל סוג-אב מאגד בתוכו חלק קטן יותר וקל יותר ל'עיכול' מכלל המידע שנצבר באילן יוחסים (עץ גנאלוגי). קיימים מספר סוגי-אב מצג והם: Dashboard לוח בקרה, People אנשים, Relationships קישרי-גומלין, Family משפחות, Charts תרשימים, Events אירועים, Places מקומות, Geography גאוגרפיה, Sources (v3.4.x) מקורות, Citations מובאות, Repositories מאגרים, Media מדיה, Notes הערות
סוג אירוע
המכנה משותף שאליו ניתן לשייך אירוע, למשל, נישואין... נוצריים, אזרחיים, יהודיים, טיבטיים, כולם משתייכים לסוג אירוע נישואין. ראו אירועים בגרמפס לקבלת סקירה כללית.
מותאמים אישית סוגים
This indicates a user defined type, as opposed to types that came pre-defined in Gramps. When none of the pre-defined Types are suitable, add a new מותאם אישית Type by typewriting directly into the selector combo box. If the value doesn't precisely match any of the existing menu items, a new custom Type will be created when the OK button is clicked.
Any added custom Type will remain available in that expanded menu... unless the Tree is exported & re-imported or via a 3rd party addon Utility like Type Cleanup.
custom Types can be defined for: Event Attributes, Family Attributes, media Attributes, Person Attributes, Event Roles, Event types, Family Relation types, Child Reference Types, Name Origin Types, Names Types, Note Types, Place Types, Repository Types, Source Attributes, source Media Types, URL Types.
סרגל כלים
(graphical user interface terminology) - The Toolbar is a ribbon (located below the application menubar) with button shortcuts for the most widely needed functions associated with the current view. The selection of buttons changes in response to the context of the current view. (e.g., toolbar buttons for switching mapping view modes will only appear for the Geography view.)

ע

עד
(תפקיד אירוע) המונח מתאר את 'תפקיד' אותם אנשים שנתבקשו להיות נוכחים באירוע על מנת שיוכלו להעיד על התרחשותו, לדוגמה שני העדים בחתונה יהודית.
עוזר
(תפקיד אירוע) מונח המתאר תפקיד של 'עוזר' משהו שעוזר או מסייע.
תפקיד עיקרי
(תפקיד אירוע) מסוייםתאור תפקיד תפקיד של אדם מסויים באירוע.

פ

פטרונים
(מוצא תכונת שם.) - הוא שם משפחה המבוסס על השם הפרטי של האב, הסב או אדם אחר מאבות המשפחה. פטרוניםבחברות פטריארכליות פטרונים נפוצים יותר מאשר מטרונים, המקבילה הנקבית.

צ

צוואה

במובן הכללי, היא כל אמרה, אמירה, ציווי, אשר מבקש ומצפה אדם שיעשה למענו או בענייניו לאחר מותו. במובן המשפטי, צוואה היא מסמך משפטי בו מורה אדם מה ייעשה ברכושו לאחר מותו, אשר יהא בר-תוקף - אם נעשה באחת הדרכים הקבועות בדין, ולא נפל בו פגם שלא ניתן לתיקון.

ק

קשר-גומלין
בגרמפס זוהי מערכת של קשרים הדדיים בין עצמים (אובייקטים). בעת הוספת אובייקט נוסף/חדש לרשומה, נוצרת הפניה (קישור) לאובייקט שהתווסף.

ר

ש

Name Origin
An optional attribute (characteristic) identifying how a name was derived for a Person. Pre-defined items of the origin selection menu include: inherited, patrilineal, matrilineal, given, taken, patronymic, matronymic, feudal, pseudonym, occupation.
Available as a standard attribute of Names in Gramps.

ת

תאריך
(אובייקט משני) - Dates in Gramps are much more complex than just a month, day, and year. Dates are always in a particular calendar, can span a time frame, the Date Quality can be approximate, and have support for many other subtleties specific to genealogy data.
Gramps-tag.png
תג
(16x16-gramps-tag.png אובייקט ראשי) - תווית הניתנת להצמדה ל: Citations מובאה, Events אירוע#, Family משפחה, Media [#מדיה|מדיה]], Notes הערה, People אדם, Places מקום, Repositories מאגר או Sources (v3.4.x) מקור למטרת פישוט החיפוש או המיון.
מילת מפתח או ביטוי המשמשים לקיבוץ האוסף לצורך הפקת דוח.
Gramps-unlock.png
תג פרטי
אפשרות הפרטית, מתייגת מידע רגיש שסומן ככזה, אותו תוכלו להחליט שלא לחשוף בעת שיתוף נתונים, ייצוא לקובץ או הדפסת דוחות. רשומות מוצגות עם סמל: מנעול 'נעול' כשהרשומה סומנה כ'פרטי', ומנעול 'פתוח' כשהרשומה היא פומבית. הקשה על סמל המנעול מחליפה בין דגל ציבורי לפרטי בעת שיתוף נתונים או הדפסת דוחות. עקיפה ידנית זו משלימה את תכונת האוטומטיציה כנראה בחיים ואת תכונת מסנן המותאם אישית שמסיעת לגרמפס לכבד מידע רגיש.
גרמפס הוא מסד נתונים למשתמש יחיד, לכן הוא משמיט את תכונות האבטחה האופייניות למערכת מרובת משתמשים. כך שנתונים פרטיים יהיו נגישים גם מתוך גרמפס. עם זאת, יצירת דוחות וייצוא נתונים כברירת מחדל לניתוח מידע מסומן כפרטי.
תוסף
(מכונה גם add-on) הרחבה חלופית שנוצרה על ידי צד שלישינועדה כדי להוסיף תכונה מסוימת לגרמפס. מערכת המתקעים בגרמפס מאפשרת התקנה ו/או הסרה של מתקעים ומאפשרת התאמה אישית.

תוספים עשויים שלא להתאים לתקני איכות העיצוב או הקוד הנהוגים בפרויקט גרמפס. נא השתמשו על אחריותכם בלבד.

חלקים חלופיים מובנים בפרויקט הליבה (אך ניתן לאפשר או להשבית ממערכת ניהול התוספים) נקראים בשם הגנרי יותר: מתקעים.
תכונה
(אובייקט משני) - Attributes are for something permanent, or at least somewhat permanent: eye color, blood type, etc. Usually you would have not more than one of each attribute type for a אדם/משפחה/ועוד. Attributes are managed from an Attributes tab in each primary Object Editor. There are no built-in Attributes, only סוגים מותאמים אישית.
תפקיד
עיסוק מוגדר של אדם (או אובייקט אחר בגרמפס) במסגרת כלשהי ובמצב מסוים (משימה, שליחות, שירות). כאשר אובייקטים מקושרים בגרמפס, נוצרת הפניה בה ה'תפקיד' למעשה מבטא את האופי המוחלט של הפניה. ראו תפקיד באירוע
תפקיד אירוע
תפקיד# אותו ממלא אדם באירוע. בגרמפס ניתן לקשר אירוע יחיד למספר רב (לא מוגבל) של משתתפים. כל אדם עשוי למלא מספר תפקידים שונים באירוע אחד, אך גם יותר מאדם אחד יכולים למלא את אותו התפקיד. אובייקט 'תפקיד באירוע' לוכד את המידע הזה. מספר תפקידים נפוצים הוגדרו בגרמפס מראש, ניתן להוסיף תפקידים מותאמים אישית על ידי הזנת סוג תפקיד מתאים אישית חדש מעורך הפניות לאירועים.
סוגים מוגדרים מראש של תפקידי אירוע: עוזר#, כלה#, מנהל הטקס#, איש דת#, משפחה, חתן, מידע, ראשוני, עדות, לא ידוע, מותאם אישית

A

anglicisation
process of making something English. If an immigrant (or their descendant) adopts a naturalized variation of their birth name, that preferred alias can be added with an Also Known As name type in the Names tab. All aliases can be categorized by type and surname variants may be grouped with the in the Name Editor.

B

BSDDB
(database backend) The Berkeley Software Distribution database (also known as BSDDB) was the default database engine used by the 2.0 through the 5.0 versions of Gramps. The default changed to SQLite in the 5.1 version via the DB-API Database Backend. (Manual updates to the BSDDB engine for the 5.1.3 version may be advisable.)

D

DNA
 1. acronym: deoxyribonucleic acid
 2. a nucleic acid that carries genetic information.
DTD
acronym: Document Type Definition. A document that defines the tagging structure which identifies the individual components of an SGML or XML document.

G

מנשק משתמש חזותי (GUI)
GUI
Graphical User Interface ראשי תיבות. ראו גם Graphical User Interface

Graphical User Interface.

P

POSIX
Portable Operating System Interface: a family of OS standards specified by the IEEE Computer Society for maintaining compatibility with variants of Unix (such as Linux) and other operating systems. Although the MacOS is "POSIX-certified", the term is used in this manual to generically refer to just the "Mostly POSIX-compliant" Linux and BSD distributions with verified Gramps downloads and which use the POSIX-style environment.

T

Typographical conventions
The customary formatting having special (and possibly peculiar) meaning when used throughout the MediaWiki driven Gramps manual and documentation. The different typeface accents, highlighting and enclosures indicate specific parts of the Gramps Graphical User Interface (GUI) or prompt a User activity.

X

XML
acronym: Extensible Markup Language. A schema used to define the expected structure of data in a text format. The system annotates a document in a way that data elements are syntactically distinguishable from identifying tags. A markup language defines a set of rules for encoding documents in a fault tolerant format that is both (marginally) human-readable and machine-readable.
Gramps will generate XML format natively in compressed and uncompressed forms. It is the format that definitively supports every piece of genealogical data stored by Gramps.
Tango-Dialog-information.png
מדריך הויקי

נא להרחיב את ויקי - ליצירת מונחי מילון חדשים והוספתם למדריך הויקי. נא להשתמש באותיות קטנות (במזהים באותיות לועזיות) וללא ניקוד (למזהים הכתובים עברית) עבור מזהי מונחי מילון כדי שיהיו זכירים וצפויים יותר ומופרדים בקו תחתון (_) לרווחים בין מילים. הוספת "מונח מילונאי" לרשימת המונחים זו

;<span id="מונח_מילונאי">מונח מילונאי</span>: הגדרת המונח.

הוספת מונח לעמוד מילון המונחים במדריך גרמפס

[[Gramps_Glossary/he#glossary_term|מונח גרמפס]]

למידע נוסף אודות הוספת מקטעי ויקימדיה חדשים, ראו:
https://meta.wikimedia.org/w/index.php?title=Help:Section#id_with_space