He:יסודות גנאלוגיה

From Gramps
Jump to: navigation, search

להלן כמה המלצות מועילות לעסוקים בגנאלוגיה:

קבלו את המקור.
לא משנה כמה מידע יצטבר באילן היוחסין, איכות המידע תהיה טובה בדיוק כמו המקורות מהם הגיעה. לכן חשוב להשקיעו מאמץ נוסף בזמן הגילוי המידע ולהקפיד לרשום את כל הפרטים.
רצוי להתחיל לחקור ממה שיודעים אל מה שלא יודעים.
תעדו את כל מה שידוע וודאי לפני תשערו פרטים. העובדות הזמינות הידועות עשויות להציע כיווני מחקר נוספים. אל תבזבזו זמן בחיפוש אלפי רשומות בתקווה למציאת כיוון, בזמן שאפשרויות ממשיות אחרות טרם נחקרו.
היו תיאוריים.
אל תגבילו את הרשומות לשמות, תאריכים ומקומות. גנאלוגיה היא לא רק מחקר או ניתוח של מה שקרה, אלא גם מדוע קרה מה שקרה ואיך הצאצאים עשויים להיות מושפעים מאותם אירועים שעברו. בנוסף, סיפור מקסים פה ושם יהפוכו את מורשת המשפחה שלכם למעניינת גם לאחרים, כשם שהיא מעניינת בעינייכם.
היו מדויקים ככל שניתן.
אל תניחו הנחות בעת תיעוד מידע ראשוני. כתובו אותו בדיוק כפי שאתם רואים או שומעים אותו, השתמש בערות סוגריים כדי לציין את תוספות, מחיקות או ההערות שוליים משלכם. השימוש בלטינית "(sic)" הוא תקן המאשר את עובדת היות ה'תעתוק' מדויק וכולל גם תרגום שגיאות לכאורה אחד לאחד. יתכן שתגלו במהלך הזמן שמה שחשבתם שהוא קיצור או איות שגוי ,היא למעשה וריאציית כתב-יד מקובלת באותה תקופה או הבחנה בין שתי עובדות עם איות דומה.
קבלו מכולם.
הקליטו את האנשים אותם אתם פוגשים מדי פעם באירועים משפחתיים. משפחות לעיתים קרובות גרו, עבדו וסגדו יחד, כך שקרובי משפחתו של אדם עשויים להגיע לאירועים של אחים, שכנים, בבית הכנסת או פגישות מחזור.
תכננו את המאמץ המושקע.
לדעת מה רוצים להשיג חוסכת זמן יקר. לא תמיד אפשר לחזור על טיול שורשים או ביקורים מיוחדים לבחינת מסמכי מקור, אתרי קבורה, ספריות או אפילו לחזור ולראיין את אותם האנשים שכבר ראיינתם. דאגו להשיג את כל מה שתכננתם לפני צאתכם למשא והקליטו ככל שניתן כשהזדמנות כזו נקרית בדרכם. מצער יהיה לחזור מטיול רק כדי לגלות כי פיסת מידע ברורה וגלויה נשמטה ממש מתחת לאף.
הביטו בשום לב.
לפעמים פרשנות מחודשת של קבוצת פיסות מידע, שלכאורה אינה קשורה לדבר, עשויים לחשוף פתאום תקופה צבעונית ברצף קווי המשפחה, להם מעולם לא ציפיתם. שינויים פתאומיים במשפחה, כמו מה שקורה במהלך מעבר, הגירה, עלייה, נישואין, מוות או לידה, יכולים להצביע על כיווני מחקר נוספים.
הסמיכו את החומר המוקלט.
הכלילו בהקלטות או ברשימות ידניות את התיאוריות, שאלות ותהיות לגבי המידע, בקשות לאשרור והבהרת המידע כבר תוך כדי הראיון. אין שום דבר רע בכך שאחרים יבינו שאולי לא נעים לכם לחזור ולשאול אודות דיוקה של עובדה, או השערה מסוימת, או הבנת סיטואציה מורכבת. עד רבה, זה עשוי לסייע לאחרים להבין את נקודת המבט שלכם, לשלוף מידע נוסף בעודם מעכלים את השאלותשאתם מעלים. הקפדו להשתמש בסוגריים או בטכניקת סימון אחרת כדי להבחין בבירור בין הערותיכם לבין הערות המקור.
כבדו את פרטיות האנשים החיים.
גנאלוגיה אינה נועדה לפגוע בפרטיותם של אנשים על ידי חשיפת מצבם הבריאותי הנוכחי, מספרי הביטוח הלאומי שלהם, פרטי קשר או סודות נסתרים אחרים. היו רגישים כשאתם כותבים על נושאים שלחלק מבני המשפחה לא נוח לדון בהם ועל אחת כמה וכמה לפני שאתם מפרסמים מידע זה.
גבו את המידע האלקטרוני שלכם בתדירות גבוהה.
לאחר שהשקעתם אינספור שעות בהזנת מידע לתכנה גנאלוגית, שווה להשקיע מדי פעם חמש דקות נוספות כדי לגבות את הקבצים על גבי תקליטור או כל סוג אחר של אמצעי אחסון אלקטרוני שניתן להסרה מהמחשב. את התקליטור תייגו בתיאור ותאריך באמצעות סמן-תקליטורים (לא סתם מדגש או טוש קבוע!) ואחסנו אותו במקום חשוך, קריר ויבש.
צלמו הרבה תמונות.
השתמשו בתצלומים כדי לזכור פרטים כשאין די זמן לרשום רשימות. תמונות של מצבות בית קברות יכולות להיות שימושיות מאוד ולהכיל מידע יקר, אך גם תמונה של הכנסייה או בית ההלוויות שניצבת ליד, הנוף מהכביש המוביל לאתר, הנוף המשקיף לעבר הצבה מכינויים שונים, מצבות מעניינות סמוכות אחרת, סקירה כללית של המקום, את האנשים שליוו אותכם בביקור. מאוחר יותר, אלה עשויים לעזור לכם למצוא כיווני מחקר נוספים או פשוט להזכיר לכם ולאחרים את החוויה של אותו היום.