Genealogy basics/pl

From Gramps
Jump to: navigation, search

Kilka podstawowych wskazówek dla zajmujących się genealogią:

 • Dotrzyj do źródła. Nie ma znaczenia jak wiele informacji zdobędziesz o swojej rodzinie, ponieważ ona będzie tak dobra jak źródło, z którego pochodzi. Poświęć trochę więcej czasu na zapisanie wszystkich szczegółów, jakie poznałeś, aby informacja była lepsza i pełniejsza.
 • Rozpoczynaj analizę od tego co wiesz. Zapisuj wszystko co się wydarzyło wcześniej przed postawieniem hipotezy. Fakty, które posiadasz, mogą Ci wskazać więcej niż jeden kierunek poszukiwań. I nie trać czasu na przeglądanie tysięcy rekordów w nadziei, że trafisz na ślad, jeśli masz inne niezbadane jeszcze opcje.
 • Bądź opisowy. Nie ograniczaj swojego rekordu tylko do nazwiska, daty i miejsca. Genealogia to nie tylko studium albo analiza co się wydarzyło, ale także dlaczego się wydarzyło i jacy członkowie rodziny mogli być w to zaangażowani. Co więcej, użycie czarującej narracji w opisach sprawi, że Twoja rodzina zainteresuje się bardziej swoją historią.
 • Bądź tak precyzyjny jak tylko możesz. Nie rób założeń, kiedy zapisujesz podstawowe informacje. Zapisz je dokładnie tak, jak je widzisz, i użyj nawiasów klamrowych aby zaznaczyć swoje wstawki, komentarze, usunięcia i inne notatki jak przypiski na marginesie. Użyj łacińskiego "[sic]" które jest standardowym potwierdzeniem precyzyjności transkrypcji w przypadku oczywistego błędu. Możesz później znaleźć, że to co myślałeś, że jest odmianą albo błędem w pisowni jest w rzeczywistości ręcznie pisaną wariacją na temat okresu albo rozróżnieniem dwóch faktów z podobną wymową.
 • Dotrzyj do każdego. Zapisz wszystkie osoby, do których dotrzesz. Rodziny często żyją, pracują i wyznają tą samą religię, tak że bliscy danej osoby mogą pojawić się na wydarzeniach dotyczących rodzeństwa, kuzynostwa oraz w lokalnych kościołach.
 • Planuj swoje próby. Wiedza, czego szukasz pozwoli Ci zaoszczędzić wiele cennego czasu. Specjalne wyjazdy aby obejrzeć oryginalne dokumenty, miejsca pochówku, biblioteki albo przeprowadzić wywiady z żyjącymi najczęściej nie mogą być powtórzone. Upewnij się, że wziąłeś wszystko, co tylko mogłeś i zapisałeś maksymalnie wiele informacji, gdy miałeś szansę. Szkoda, abyś po powrocie z podróży uzmysłowił sobie, że pominąłeś bardzo oczywistą część informacji i że przeszła Ci ona tuż koło nosa.
 • Analizuj uważnie. Czasami reinterpretacja grupy pozornie nie powiązanych zdarzeń skutkuje odkryciem pięknego okresu, którego się nie spodziewałeś. Nagłe zmiany w rodzinie, jak przenosiny, imigracja, ślub, śmierć czy narodziny mogą skierować poszukiwania w nowym kierunku.
 • Zaznaczaj, co zapisałeś/zanotowałeś. Dodawaj własne teorie i pytania do informacji, które zapisujesz. Nie ma nic złego w tym, gdy inni będą rozumieli że Ty nie jesteś pewien konkretnej informacji albo pewnych faktów czy hipotez. Co więcej, może pomóc to innym zrozumieć Twój punkt widzenia i dostarczyć nowych informacji po tym, jak będą próbować zrozumieć Twoje pytania albo przeprowadzą jakieś badania w danym obszarze. Używaj nawiasów lub innej techniki notowania, aby jasno i przejrzyście oddzielać swoje komentarze od źródeł.
 • Szanuj prywatność żyjących. Celem genealogii nie jest wkraczanie w czyjąś prywatność przez odkrywanie jego stanu zdrowia, numerów ubezpieczenia zdrowotnego czy innych sekretów. Bądź uważny i roztropny w pisaniu o faktach, które dla członków Twojej rodziny mogą być niezręczne albo wstydliwe.
 • Często twórz kopie swoich informacji elektronicznych. Jeśli spędzasz niezliczone godziny wprowadzając informacje do programu genealogicznego, zawsze poświęć pięć dodatkowych minut na zarchiwizowanie swoich plików na CD. Nie zapomnij nazwać też dysku nazwą i datą informacji tam zapisanych, użyj specjalnego markera do płyt (nie permanentnego!) i przechowuj płytki w suchym, ciemnym i chłodnym miejscu. Jeśli posiadasz drugi komputer, spróbuj odtworzyć na nim właśnie zrobioną kopię, aby wiedzieć jak postępować w przypadku problemu.
 • Rób wiele zdjęć. Użyj fotografii do upamiętnienia szczegółów, które nie masz czasu na zapisanie. Zdjęcia nagrobków cmentarnych mogą być bardzo pomocne, ale możesz także zrobić zdjęcie kościoła, który stoi na przeciwko, widok z ulicy w kierunku danego miejsca oraz kilka zdjęć w kierunku nagrobka z różnych położeń oraz zdjęcia pobliskich nagrobków i innych pobliskich miejsc, tworząc ogólny pogląd na miejsce, gdzie one zostały zrobione. Później przekonasz się, że mogą pomóc Ci w poszukiwaniach genealogicznych ,a na pewno będą pięknie przypominać Ci i innym o zdarzeniach, które tam miał miejsce.